فراخوان نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی استان اصفهان

این رویداد در راستای تحقق اهداف سبک زندگی اسلامی- ایرانی و استفاده از قابلیت های طراحی، دوخت و تولید در عرصه لباس های مناسبتی-مذهبی به منظور ترویج هر چه بهتر شعائر دینی و عاشورایی و تاثیر آن در شئونات مختلف اجتماعی و فرهنگی جامعه برگزار می‌شود.
از جمله این اهداف تعظیم شعائر و احیای فرهنگ غنی اسلام و تشیع، ترغیب و تشویق طراحان برای ارائه ایده ها با نگاه دینی و طراحی لباس مذهبی ویژه عزاداری، جذب برترین طراحان و فعالان این عرصه، بررسی نقش لباس و کاربرد آن در ایام محرم و شیوه های انتقال فرهنگ عاشورا، به کارگیری علائم و نشانه های اقوام ایرانی در لباس های مذهبی و عاشورایی و جلوگیری از ترویج لباس نامانوس و نامناسب در مراسم عزاداری و هیئت‌های مذهبی است.


بخش های مسابقه این رویداد شامل طراحی لباس خانم ها(چادر، مانتو)، طراحی لباس مردان(پیراهن رسمی، فرم هیئات و مداحان) بوده و محورهای مورد توجه داوران در بخش طراحی لباس نیز شامل شناخت و استفاده درست از نمادها و نقشمایه های مربوط به موضوع مسابقه، به روز بودن، خلاقیت، نوآوری و ابتکار در طرح و تناسب رنگها، ارگونومی و تناسبات، استفاده از جنسیت سازی در طراحی، کیفیت دوخت، اجرا و مواد مورد استفاده، استفاده از پارچه و محصولات تولید داخل در تهیه ی اثر، تطبیق نمونه های طراحی شده با فرهنگ ایرانی-اسلامی و امکان تولید انبوه و تجاری سازی طرح ها است.
استفاده از نمادها و نقوش متناسب با موضوع و نیز استفاده از پارچه و محصولات تولید داخل و کاربردی بودن طرح، امتیاز ویژه ای خواهد داشت. اندازه آثار می بایست در قطع A3 باشد، ارائه ی الگوی flat pattern الزامی است، آثار ارسالی می تواند به صورت دستی و یا دیجیتال انجام شود و رعایت قوانین و الگوهای پوشش اسلامی در طرح های ارسالی الزامی است.
همچنین کلیه طراحان حرفه ای مستقل، مراکز آموزشی، مراکز تولیدی، دارندگان خانه های مد)مزون ها( می توانند با ارائه و ارسال آثار خودکه دارای نام، موضوع و نگاهی کاربردی متناسب با فرهنگ و موازین دینی و عاشورایی باشند، در این بخش حضور یابند.


متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت مرکز آموزش علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران اصفهان به آدرس http://jeke.ir/farakhan فراخوان و پوستر نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی اصفهان را دانلود و مطالعه فرمایند و جهت ثبت نام، هر شرکت کننده می بایست فرم الکترونیکی ثبت نام و شناسنامه آثار به آدرس /http://jeke.ir/competition  را تکمیل و تصاویر سه اثر خود را بارگزاری نماید .
یکی از آثار ارسالی در صورت برخورداری از معیارهای داوری، توسط هیئت داوران انتخاب و به مرحله مسابقه و نمایشگاه راه می یابد، هر شرکت کننده می بایست اصل طراحی اثر خود را پس از تایید هیئت داوران به آدرس دبیرخانه ارسال نماید.


برای آثاری که با فرمت دیجیتال خلق شده است، ارسال پرینت با کیفیت در ابعاد A3 که به منزله اصل اثر تلقی خواهدشد و ارائه فایل ها در قالب tif با وضوح dpi 350 در محیط رنگی CMYK الزامی است همچنین فرمت فایل ارسالی می تواند GPEJ و یا Tiff باشد و حجم هر یک از آثار ارسالی نباید بیش از ۳ مگابایت باشد.
به کلیه شرکت کنندگان که آثار آنها به بخش نمایشگاهی راه پیدا می کند گواهی شرکت اعطا خواهد شد و به کلیه شرکت کنندگان که آثار آنها به بخش نمایشگاهی راه پیدا می کند، مبلغ دو میلیون ریال به عنوان کمک هزینه اعطا خواهد شد، گفت: همچنین هر گونه مسئولیت در خصوص اصالت آثار ارائه شده به عهده متقاضی است و نام نویسی در مسابقه به منزله پذیرش تمامی شرایط و مقررات جشنواره می باشد.

مرکز آموزش علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران استان اصفهان با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان  نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی استان اصفهان را برگزار می‌کند.

خاطرنشان می‌شود، نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی استان اصفهان سایر جزییات برگزاری نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی استان اصفهان به شرح ذیل است:

گاه شمار:
آخرین مهلت ثبت نام : ۶ آبان ۱۳۹۹
آخرین مهلت ارسال اصل طراحی اثربه دبیرخانه: ۸ آبان ماه ۱۳۹۹
داوری توسط هیئت داوران و اعلام نتایج به برگزیدگان: ۱۱ آبانماه ۱۳۹۹
مهلت ارسال محصول دوخته شده به دبیرخانه: تا پایان وقت اداری ۱۷ آبانماه ۱۳۹۹
زمان برگزاری: ۱۹ الی ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹
اختتامیه، اعلام نتایج و اهدای جوایز: ۲۲ آبانماه ۱۳۹۹
آدرس دبیرخانه:
اصفهان، خیابان بزرگمهر، جنب مرکز پزشکی شهید صدوقی، کوچه شهرستانی، مرکز علمی کاربردی جامعه اسلامی کارگران
شماره تماس: ۰۳۱۳۲۶۶۱۷۰۱ – ۰۳۱۳۲۶۶۱۷۰۲


جوایز:
برگزیده اول در هر بخش: تندیس نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی، لوح تقدیر، پانزده میلیون ریال
برگزیده ی دوم در هر بخش: تندیس ویژه نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی، لوح تقدیر، ده میلیون ریال
برگزیده ی سوم هر بخش: تندیس ویژه نخستین رویداد و مسابقه لباس عاشورایی، لوح تقدیر، پنج میلیون ریال